Det er ikke altid nemt for eleverne at lære et sprog som fransk, fordi man i Danmark ikke normalt støder på franske sprogindtryk og ord på samme måde, som man gør med eksempelvis engelsk. Giv eleverne et godt udgangspunkt til at udvide deres franske ordforråd med denne liste med 100 forskellige franske navneord som Renard (ræv), Arc-en-ciel (regnbue) osv. Udover at bidrage til lokalet som et flot og lærerigt indretningselement, kan du med fordel anvende denne læringstavle som læringsværktøj i franskundervisningen. Tavlen er perfekt til grundskolen og kan monteres både inden- og udenfor, hvilket også gør det muligt for dig at bringe undervisningen udenfor.
Til hvert ord er en lille figur, der illustrerer ordet. Dette gør det virkelig nemt for eleverne at koble ordene sammen med figurerne og danne associationer mellem de to. Det er en meget intuitiv og sjov måde for eleverne at lære nye ord og samtidig udvikle interesse for det franske sprog.
Designet kan fås på to forskellige produktmedier:
- Akustikbillede med ramme, 90x120 cm og 120×120 cm, til et bedre lydmiljø.
- Vægpladen måler 100×100 cm, og grafikken er printet med UV-print på en 3 mm tyk tavle, hvilket gør den robust og fleksibel. Det er muligt at montere tavlen såvel inde- som udendørs.
Montering
Vægplader og akustikbilleder leveres med henholdsvis forborede huller og beslag, der sikrer en nem montering. Der kan I selv stå for at montere disse produkter, men vi hjælper selvfølgelig gerne, hvis I ønsker professionel montering.
Kontakt EXAKT
Vores konsulenter og grafikere er altid klar til at hjælpe med at finde en løsning til dig. Hvis du er interesseret i andre produktmedier med "100 choses aléatoires", så tøv ikke med at kontakte os på telefon 98 19 35 33. Vi hjælper dig med at finde en løsning, der matcher dit behov og din prisramme. Eller send os en mail på exakt@exakt.dk, så kontakter vi dig.